- GNU/Linux Debian 5.0 Lenny – instalacija II
- Debian: upgrade i dist-upgrade
- Instaliranje wireless kartica
- APT – menadžer paketa i “mešanje” verzija
- Debian GNU/Linuix, INTEL Sound Card i 5.1 zvuk
Kada računar pokrenete sa Debian DVD-a dobićete meni u kome možete da birate način instalacije (grafički ili tekstualni režim) ili različite metode za oporavak sistema. Iz menija izaberite grafički ražim (ili kucajte installgui) i pritisnite Enter. Računar će početi da ispisuje različite poruke, a zatim će pokrenuti grafičko okruženje za instalaciju.
Instalacija Gnu/Linuxa, i Debiana, dosta je pojednostavljena poslednjih par godina. Potrebno je odgovoriti na par pitanja, kliknuti nekoliko puta na dugme Next i to je otprilike sve, u ovom prvom delu. To i vi treba da uradite – prvo izaberite lokaciju, jezik, raspored tastature. Zatim odgovorite na pitanja o imenu računara, izaberite šifru za glavnog administratora (root) i kreirajte bar jednog korisnika.
Debian će vas pitati i kako želite da upotrebite slobodan prostor na vašem hard disku. Možete taj posao prepustiti njemu, ali (ako znate šta radite) uradite to vi. Za početak najbolja opcija je kreiranje tri particije – root (/), swap i home (/home). Swap particija ima ulogu da dopunjuje RAM memoriju i preporučuje se da bude nešto veća od RAM memorije koju imate, particija / služi za smeštanje svih sistemskih fajlova, programa, konfiguracija i tome sličnog; particija /home koristi se za snimanje fajlova korisnika. Razdvajanje /home particije omogućava vam da kasnije mnogo lakše preinstalirate ceo sistem (kad se naviknete na Linux, dobro je povećati broj paricija, ali priča o tome izlazi iz domena ovog teksta).
Kad ste završili sa podelom particija, potvrdite da želite izmene i Debian će za vas formatirati novokreiranje particije. Prilikom podele particija BUDITE PAŽLJIVI da slučajno ne obrišete particije na kojima već imate podatke ili drugi operativni sistem.
Debian će početi instalaciju osnovnih paketa a zatim će vas pitati šta još želite da instalirate. Za razliku od ostalih distribucija u ovoj fazi nemate mnogo izbora. Možete da izaberete samo grupe paketa za instalaciju. Obavezno instalirajte standardi paket. Sve ostalo možete da isključite, instaliraćete kasnije. Možete da razmislite i o instalaciji Desktop Enviroment – ako želite da koristite GNOME, ako ste korisnik KDE-a isključite i to.
Takođe, ako Lenny instalirate na serveru možda je bolje instalaciju potrebnih paketa ostaviti za kasnije (izborom “serverskih” opcija u ovom delu dobićete Postgre za baze i Exim za mail – meni se taj izbor uopšte ne sviđa). O instalaciji servera biće reči u nekom od narednih postova.
Kako ja ne volim da koristim GNOME u ovoj fazi instaliram samo standardni sistem. Kad kliknete na Next počeće instalacija. U zavisnosti od toga šta sve instalirate, ste preuzeli sa interneta (CD ili DVD) i od brzine vaše internet veze instalacija može trajati između desetak minuta pa do preko sat vremena. Kad ovo bude gotovo, još par pitanja i restart računara, u GNU/Linux Debian 5.0.
Ako ste poslušali moj savet i instalirali samo standardne pakete dočekaće vas login u konzoli. Prijavite se kao korisnik (možete i kao root, dok ne instalirate osnovne alate) i nastavite sa instalacijom.
Trebalo bi prvo da instalirate sudo, tj. mogućnost da kao korisnik izvršavate sistemske komande. Ako se niste prijavili kao root kucajte prvo
# su
da postanete root, a nakon toga:
# aptitude install sudo
Kad instalacija bude gotova potrebno je da podesite prava korišćena sudo komande. Kucajte:
# visudo
i na kraju fajla dodajte:
username ALL=(ALL) ALL
snimite izmene (Esc, pa onda kucajte :wq, i Enter). Sada komandom exit možete da se odjavite, za dalji rad nije vam neophodno da budete prijavljeni kao root.
Dobro je da sada editujete fajl /etc/apt/sources.list
# sudo nano /etc/apt/sources.list
dodajte šta je potrebno (contrib i non-free) da izgleda otprilike ovako:
deb cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Lenny_ - Official RC amd64 DVD Binary-1 20081104-10:16]/ lenny contrib main deb http://ftp.hr.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free deb-src http://ftp.hr.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free deb http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib non-free deb-src http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib non-free
snimite izmene, a zatim pokrenite komandu
# sudo aptitude update
da bi “obavestili” Debian o izvršenim promenama.
Pretpostavljam da još odavno želite da instalirate grafičko okruženje. Ništa lakše, kucajte:
# sudo aptitude install kdm kde synaptic
Instalacija može da potraje, u zavisnosti od toga šta imate na disku i brzine vašeg interneta. Sada je potrebno da instalirate drivere za vašu grafičku karticu. Instalacija se razlikuje u zavisnosti od proizvođača kartice, ali pre početka morate da instalirate neke obaveyne pakete. U komandnoj liniji kucajte:
# sudo aptitude install build-essential module-assistant linux-headers-$(uname -r)
Sada možete da pređete na instalaciju grafičke kartice. Ako imate NVIDIA grafičku karticu drivere možete instalirati na dva načina. Jedan sam već opisao ovde, drugi način je tzv. “Debian way” koji ću ovde opisati. Svaki način instalacije ima svoje prednosti i nedostatke. Preporuka mnogih je da koristite “Debian way”. Ponovo vam je potrebna komandna linija, kucajte redom naredbe:
# sudo aptitude install nvidia-kernel-source
# sudo m-a update
# sudo m-a prepare
# sudo m-a a-i nvidia
# sudo modprobe nvidia
# sudo aptitude install nvidia-glx nvidia-xconfig
možete da dodate i par korisnih alata:
# sudo aptitude install nvidia-settings mesa-utils
Neophodno je da konfigurišete grafičko okruženje, pa pokrenite:
# sudo nvidia-xconfig
Nakon uspešne instalacije možete da restartujete računar, ili pokrenite grafičko okruženje sa:
# sudo invoke-rc.d kdm
Konačno, boje su zamenile komandnu liniju 🙂 Da bi instalirali podršku za zvuk pratite ovaj tekst.
Jedna od osobina Debiana koja najčešće zbuni nove korisnike je nedostak Firefoxa. Firefox je tu, ali pod drugim imenom Iceweasel, a tu je i Thunderbird email klijent – zove se Icedove. Ako želite, možete da ih instalirate sa:
# sudo aptitude instal iceweasel icedove
Ako više volite Operu u fajl /etc/apt/sources.list dodajte
deb http://deb.opera.com/opera/ testing non-free
i zatim ponovo kucajte:
# sudo aptitude update
nakon toga Operu instalirajte sa:
# sudo aptitude install opera
Ako koristite Debian za amd64 arhitekturu instalacija Flush plugina je malo komplikovanija. U fajl /etc/apt/sources.list dodajte
deb http://www.debian-multimedia.org lenny main
naučili ste, posle izmene ovog fajla obavezno ide sudo aptitude update. Sada Flush plugin instalirate sa
# sudo aptitude install flashplugin-nonfree
Ovim ste instalirali skoro sve najbitnije. Sada možete da pokrenete menadžer paketa, npr Synaptic i krenete redom da tražite zanimljive pakete i instalirate ih.
Moja preporuka je da još instalirate sledeće:
# sudo aptitude msttcorefonts ktorrent krusader mplayer audacious mc gimp digicam djview inkscape scribus vlc gwenview
Verovatno želite da instalirate i OpenOffice. Ako želite da instalirate verziju koja dolazi uz Lenny (a to je 2.4) kucajte:
# sudo aptitude install openoffice.org
ili sa zvaničnog sajta preuzmite najnoviju verziju na srpskom ili engleskom jeziku. Ako se odlučite za ovakvu instalaciju. Nakon preuzimanja raspakujte arhivu (sa tar xvf imefajla), pređite u novonastali direktorijum i OpenOffice instalirajte sa:
# dpkg -i *.deb
ako želite da instalacija kreira KDE menije, pređite u odgovarajući folder i na isti način instalirajte paket koji se tamo nalazi.
Vaš sistem je sada potpuno funkcionalan. Možete početi sa radom, npr. napišite utiske o novom operativnom sistemu 🙂
( nastaviće se – instalacija UPS-a )
E odlično si ovo smislio, a biće od koristi svima koje mrzi da googlaju a prate tvoj blog 😉
Bilo bi dobro da dodaš još kako se posle instalacije stable verzije može preći na testing repoe, odn. šta u sources.list treba izmeniti.
A utisci kad Debian legne na HD.
I da, obavezno za korisne stvari: Hvala! 😉
Planiram ovo da pisem vec par meseci, ali sve danas/sutra i nikako. Sinoć me tvoj komentar podseti da je sad pravo vreme 🙂
Hvala za predlog, biće kasnije.
Izvrsno uputstvo, ali stvarno…Ja kad god pišem uputstvo, negde ga zbrzam i onda nije tako "glatko" ko ovo tvoje! Svaka čast! 😉 Hmmmmmm, Debian je baš srodan Archu u nekim stvarima koje mi se kod Archa sviđaju…izvanredno! 😉
ko ceka, taj doceka 🙂 a trebalo mi je jedno ovakvo jer sam se bas zagrejao da instaliram lenija.
Taj Arch odavno ceka da ga instaliram, ali izgleda da ce da ceka jos malo (novi hard disk) 🙂
Kontam da se baš treba vratiti izvorima, to je ono pravo…mislim OK sam i sa derivatima, ali original je original…
@Nele
Kad završiš sa Debianom, zovi da se igramo…lol
Meni nekako nikada nije islo sa RPM distribucijama. Na jednom serveru me mucio Suse pa sam se iznervirao i zamenio ga Etch-om, sada na drugom ratujem sa Cent OS-om i stalno me zbunjuje.
Kuci sam probao Red Hat, Mandrake, Fedoru, Scientific Linux i jos par RedHat derivata ali nakako mi ne odgovaraju.
Za Slackware, Gentoo i tome slicno bas nemam zivaca.
Sada mi nesto zanimljivo deluje taj Arch, lepe stvari u najavi kod tebe na blogu 🙂
Pazi, ja sam probao sve i svašta, ali baš…RPM distroe nikad nisam voleo, ne znam zašto ali je tako…Ubuntu mi je bio sve do skoro, tad je došao Arch i sad stojim iza toga da nema boljeg distroa od njega… 😉 Jedino što mogu da kažem je izdvoj malo vremena, probaj pa ćeš videti… 🙂
Što se servera tiče Cent OS svi hvale svi na sva usta, ali ja ne znam što nebi probao Debian na serveru, ne verujem da će se loše pokazati?
Da dodam…lol…Gentoo je extra, optimizovano i sve to, ali je Arch najbliži njemu ako ćemo tako nekako da poredimo i to po mnogim stvarima…stim da ga konfigurišeš treba ti vremena koliko i za Debian…a ima port sistem, vrlo sličan BSD-ovom port sistemu, pa AUR repo, pa trista čuda… 😉
Eto…neću više strine mi…lol
Probacu sigurno Arch, mozda vec naredne nedelje. Moram prvo da izdvojim malo mesta na hardu 🙂
Znam da hvale CentOS ali meni deluje cudno (narocito me zbunjuje yum). Na jednom (pravom) serveru imam Debian i radi odlicno, na ovom ne mogu da promenim – mali VPS pa ne dozvoljavaju izbor OS 🙁 U principu nemam neke velike zahteve na tom VPS-u pa Cent zavrsava posao, ali – ne svidja mi se. Mozda je samo stvar ukusa 🙂
Planiram malo da experimentisem sa CAELinux-om. Pretpostavljam ne bas poznata distribucija, ima posebnu namenu 🙂
Evo me na Debianu i prolazim polagano ovo tvoje uputstvo, doduše malo smućkano (odmah dodao non-free i opera repoe), i naiđoh na grešku:
<code>W: GPG error: http://www.debian-multimedia.org lenny Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 07DC563D1F41B907
W: GPG error: http://deb.opera.com testing Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 033431536A423791
W: You may want to run apt-get update to correct these problems</code>
Rešenje ovih problema je:
<code>aptitude install debian-multimedia-keyring
gpg –keyserver hkp://wwwkeys.eu.pgp.net –recv-keys 033431536A423791
gpg –armor –export 033431536A423791 | apt-key add -</code>
Odoh da čačkam dalje 🙂
Hahaha, bas si brz. To htedoh da ubacim u sledeci post, uz miksovanja repoa za razlicite verzije 🙂
@Aleksandar:
Posle dodavanja debian-multimedia repozitorijuma potrebno je uraditi: apt-get update && apt-get install debian-multimedia-keyring ili isti paketic skinuti sa sajta instalirati sa dpkg -i.
http://debian-multimedia.org/faq.php
@Milan Milosev
Postoji i treci nacin instaliranja vlasnickih Nvidia i Ati drivera (kao i opensource):
sgfxi skripta koja savrseno radi na Lenny i Sid verziji Debiana.
http://techpatterns.com/forums/about933.html
cd /usr/local/bin;wget -Nc http://techpatterns.com/sgfxi; chmod +x sgfxi
Ranije sam koristio taj metod sa skidanjem kljuca itd, ali kad sam video ovaj nacin preko gpg – vise ne razmisljam, jednostavnije je.
Hvala za ovaj link, kad probam skriptu napisacu utiske. Sudeci po prvoj recenici treba biti oprezan:
U vreme kad je to napisano Lenny je bio testing 🙂
Koristim tu skriptu vec dosta dugo i nijednom nije pravila problem.
Narednih par meseci (a mozda i duze) nece biti velike razlike izmedju stable i testing grane Debiana.