- Ministarstvo prosvete prestalo da finansira IS Petnica
- Ministarstvo prosvete vs IS Petnica
- Priča se nastavlja: Petnica vs Ministarstvo prosvete
- Save Petnica
Tokom dana vest o problemu finansiranja IS Petnica obišla je interen a emitovana je i na mnogim televizijama. Reakcija i nezadovoljsvto su veliki. Čini mi se da prava reakcija javnosti još uvek izostaje, nekako mi izgleda da se za prava Petnice bore jedino bivši i sadašnji polaznici 🙁 Da li to govori o tome kakva je naša javnost ili o Petnici, procenite sami.
Pojavili si se i novi tekstovi o nastalom problemu, značaju i rezultatima IS Petnica:
Od kako je Stanica formirana, nikada država nije prestajala da manje ili više pomaže programe za učenike. Ministarstvo prosvete nikada nije obožavalo Petnicu – najviše zbog činjenice da nije „u sistemu” i da se ponaša samostalno – ali je svaki od 15 dosadašnjih ministara, među kojima je bilo i onih koji su otvoreno bili protiv Petnice, ipak cenio činjenicu da hiljade učenika dobrovoljno dolazi i da je većina njih i njihovih nastavnika veoma zadovoljno radom u Petnici.
Prvi ozbiljan prekid se desio kod ministarke Ljiljane Čolić ali je i ona brzo shvatila da Petnica ima dobar rejting kod mladih ali i kod nastavnika. Finansiranje je značajno smanjila, ali ga nije obustavila.
Ozbiljni problemi su nastali dolaskom gospodina Zorana Lončara, koji je jednostavno prekinuo izvršenje obaveza iz postojećeg ugovora između Ministarstva i Petnice, pa je te, 2007. godine, Petnica ostala uskraćena za polovinu od ugovorenih i planiranih 16 miliona dinara. Ministarstvo tada nije promenilo ili raskinulo ugovor, već je, naprotiv, uveravalo Petnicu da ce sve biti u redu, a što je dovelo do velikog zaduživanja Stanice, koja je nastojala da održi programe očekujuci pare, koje nikada nisu stigle.
Ceo tekst pročitajte na sajtu e-Novine. Nedeljnik Vreme objavio je tekst pod naslovom Zašto Vlada Srbije gasi petnicu?
Potpun je paradoks da uporedo sa tim mnogo nemoćnije Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, kojim rukovodi Božidar Đelić, daje sve do sebe da pomogne stanici. Ovih dana se privode kraju pregovori sa Evropskom investicionom bankom o nastavku izgradnje i proširenja kapaciteta stanice, pa se može desiti da u Petnicu stignu nikad viđena sredstva za podizanje novog nastavnog centra, a da zato što ministarstvo prosvete nije uradilo svoj deo posla, stanica ne uspe da održi redovne aktivnosti. Posle prilično mučne istorije odnosa sa Ministarstvom prosvete u periodu starog režima, stvari se nisu puno popravile, ali je do 2007. sve nekako funcionisalo. Te godine je ministarstvo pomoglo Petnicu sa 16 miliona dinara, ali je sledeće, 2008. godine ministar Obradović smanjio sredstva na 5 miliona, da bi ove godine isplatio ništa. Redovni troškovi za održavanje i izvođenje veći su od 40 miliona dinara, što je zapravo, neznatna suma kad se uporedi sa godišnjom cenom bilo koje obične veće škole u Srbiji.
Da razvedrim, nisu samo bivsi i sadasnji petnicari ogorceni. Ja nikada nisam bio polaznik i to smatram jednim od svojih najvecih propusta, ali upravo iz velikog uvazavanja prema onome sto Petnica jeste (i zbog nekih drugih, licnih i tuznih razloga) pruzam punu podrsku i veoma sam razocaran onim sto se desilo. Mada, velikog iznenadjenja nema, ovo je samo kruna ukupnog odnosa drzave prema mladima, nauci, buducnosti…
Ministarstvo je pristalo da da deo obecanog novca za finansiranje stanice i finansiranje NEKIH projekata. Mene veoma zanima kako ce proceniti koji je projekat vredan finansiranja, a koji ne? U svetu se radi veliki proj naucno-istrazivackih projekata, i jako mali broj njih iznedri revolucionarne rezultate (a to je ono sto oni zahtevaju, ocigledno).
Jesam bivši polaznik kurseva u Petnici, ali to samo ojačava moje uverenje d aovakve institucije treba da imaju obezbeđeno finansiranje i pomoć države.
Ovakva intttucija mora imati prednost ispred gomile drugih organizacija ili manifestacija koje ne samo da ne doprinose podizanju nivao obrazovawa i opšte kulture nego ih degradiraju, a koje država finansira.
Gde se mogu potpisati za peticiju sacuvajmo i obnovimo Petnicu
http://www.savepetnica.com/