Галилео Галилеј је 1609. године први пут уперио телескоп ка ноћном небу и дошао до невероватних открића која су заувек променила човеково схватање света: открио је планине и кратере на Месецу, четири Јупитерова сателита (Ио, Европу, Ганимед и Калисто), као и то да је трака Млечног пута састављена од огромног броја звезда (које не видимо голим оком као појединачне звезде већ као магличаст светлећи траг, Млечни Пут). У историји астрономије 1609. година узима се као почетак модерног доба у астрономији, тј. почетак телескопске ере.
Међународна астрономска унија прогласила је 2009. годину за међународну годину астрономије 27. октобра 2006. године у Минхену, док су Уједиљене нације у четвртак, 20. децембра 2007. године, у 9h.30 на 62. Генералној скупштини донеле Резолуцију о проглашењу 2009. године за МЕЂУНАРОДНУ ГОДИНУ АСТРОНОМИЈЕ.
Ова иницијатива покренута је са намером да све становнике планете Земље подсети на веома значајну улогу астрономије у развоју науке, технологије, образовања и културе, као и да омогући постављање платформе за правовремено и адекватно информисање јавности о најновијим астрономским открићима.
МГА 2009. славимо због њеног великог доприноса друштву и култури уопште, стимулишући тако све људе, нарочито младе нараштаје да свој интерес усмере не само ка астрономији, већ и ка свим другим природним наукама.
Током прославе МГА на међународном нивоу, али и националном организован је велики број манифестација и пројеката. Један од њих јесте и Галелијанске ноћи.
Од 22. до 24. октобра 2009. године реализоваће се пројекат Галилејанске ноћи (на енг. „Galilean Nights“). Циљ пројекта јесте да се на једном месту окупе професионални астрономи, ентузијасти и јавност, да изађу на улице градова широм света, окрену своје телескопе ка небу и погледају чуда која је италијански астроном Галилеј посматрао пре тачно 400 година.
Током ове три ноћи, астрономи ће поделити своје знање са ентузијастима о свемиру, охрабрујући што је више људи могуће да погледају кроз телескоп ка нашем свемирском комшилуку. Циљ су објекти које је Галилеј посматрао, укључујући Јупитер са својим сателитима.
Један од градова где ће се одржати ова свечаност јесте и Крушевац. Едукативни центар – Крушевац у сарадњи са Гимназијом и астроном аматером Зораном Томићем реализоваће пројекат 23. и 24. октобра под називом „Галилејеве ноћи“. За то време одржаће се предавања у просторијама Гимназије где ће бити речи о астрономији као науци, животу и делу Галилеја и нашем свемирском комшилуку. Након предавања биће реализован посматрачки део у центру града са два телескопа. Посматраће се пре свега Галилејеви објекти (Јупитер са сателитима и Месец), а ако услови буду идеални, са Багдале ће се организовати и посматрање других интересантних објеката на ноћном небу.
Такође на међународном нивоу се организује и конкурс за најбољу астрофотографију, тако да заљубљенике у фотографију позивамо да понесу своје фотоапарате како би смо покушали да направимо интересантне астрофотографије.
Позивамо све заинтересоване грађане и љубитеље науке да нам се придруже у прослави МГА 2009 и реализацији „Галилејевих ноћи“ и да ЗАЈЕДНО ОТКРИЈЕМО СВЕМИР.
Корисни линкови:
Сајт националног одбора за прославу МГА 2009
Сајт глобалног пројекта „Galilean Nights“