U petak, 3. decembra 2010. godine, sa početkom u 12 časova, na Prirodno-matematičkom faultetu u Nišu (prostorija 301) biće održano predavanje:
Jedan od pogleda na atomsko jezgro,
jednom od metoda koincidentne vremenske spektroskopije
Predavač će biti dr Božidar Cekić, naučni savetnik Instituta VINČA.
Predavanje organizuju, u okviru “Projekta podizanja kapaciteta, promocija i popularizacija fizike i prirodnih nauka”, Odsek za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta, niška Podružnica Društva fizičara Srbije i Astronomsko društvo ”Alfa” iz Niša, u saradnji sa Ministarstvom za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
Sadržaj predavanja: U osnovnim i primenjenim istraživanjima spektroskopskih, mikrostrukturnih i mikrodinamickih svojstava materije, medju brojnim eksperimentalnim metodama, dve najčešće korišćene su Metoda vremenski razloženih perturbovanih ugaonih korelacija (TDPAC) i Mezbauerova spektroskopija (MS). Primenom koincidentne nuklearne TDPAC metode i tehnike izučavaju se i mere sa tačnošću boljom od 1%, hiperfine interakcije na mestu jezgra jona probe 181Ta u ispitivanom uzorku, detektovanjem kaskade gama-gama zračenja 133-482 keV u širokom temperaturskom opsegu 78-1300 K. Po potrebi ponekad i u prisustvu spoljašnjeg magnetskog polja. Analizom dobijenih koincidentnih spektara dobija se precizan uvid u fiziku mikrostrukturnih i mikrodinamičkih promena kod ispitivanog uzorka tj. njegove lokalne i elektronske strukture na nanometarskoj i nanosekundnoj skali. Poslednji naučni rezultati odnose se na istraživanja hiperfinih interakcija u intermetalnim jedinjenjima, smešama i supersmešama.