„Човеков живот је, колико знамо, највиши производ стварања и он је најдрагоценији хаос из активности његових безбројних молекула живота и гради космос чије присуство ми осећамо у унутрашњем свету нашег стваралачког бића и наше свесности; језиком науке то би се могло описати као врхунац стваралачке координације“ Михајло Пупин
Галерија науке и технике САНУ од 11. септембра приређује изложбу „Михајло Идворски Пупин – Стваралачка координација“, ауторке Александре Нинковић-Ташић.
Пупинове бројне активности на пољу науке, професорског рада, оснивања и унапређења многих институција и удружења у Америци, његови национално – политички доприноси, многобројна доброчинства, меценски однос према уметности, брига о родном Идвору, књижевни рад – све показује велико знање, несебичну ангажованост, истрајност, најкраће речено – радан и делатан живот.
Имајући у виду да је велики број његових доброчинстава, легата и многих других значајних доприноса заборављен, изложба има за циљ да представи и укаже на разноврсно Пупиново наслеђе чија историјска улога није довољно истакнута.
Поставка укључује постере-паное, делове богате архивске грађе, фотографије, као и избор књига које су обележиле Пупинов животни пут.
Посетиоци ће, по први пут на једном месту, захваљујући вишем кустосу Народног музеја Петру Петровићу и вишем кустосу Универзитетске библиотеке “Светозар Марковић” Јелени Ђурђулов, моћи да се упознају са причом о два драгоцена Пупинова легата.
У току месец дана колико ће трајати изложба, биће организовани сусрети Пупин изблиза, предавања и радионице посвећене овом изузетном човеку.