BASF srednjoškolcima uručio diplome za učešće u Chemgeneration naučnom programu. Hiljadu učenika iz Srbije dobilo priznanje o poznavanju cirkularne ekonomije
- Diplome simbolizuju da su srednjoškolci sa teritorije Republike Srbije stekli osnovno znanje iz oblasti cirkularne ekonomije i održivog razvoja
- Priznanja je dobilo hiljadu đaka, a specijalnu zahvalnicu za učešće u organizaciji projekta na teritoriji Srbije dobio je i Hemijski fakultet iz Beograda
- BASF Chemgeneration naučni program sprovodi se sa ciljem da obrazuje učenike srednjih škola o značaju hemije i prirodnih nauka u stvaranju održive budućnosti za čovečanstvo
Hiljadu učenika srednjih škola sa teritorije Republike Srbije pohađalo je BASF Chemgeneration naučni program u toku školske 2017/18. godine, saopšteno je danas na manifestaciji u čast održivog razvoja.
Događaj je održan na Hemijskom fakultetu u Beogradu, a za učešće u programu đacima su dodeljene diplome koje simbolizuju njihovo poznavanje cirkularne ekonomije i obrazovanje u oblasti održivog razvoja. Posebno priznanje za učešće u organizaciji projekta na teritoriji Republike Srbije dobio je i Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu, kao jedna od ključnih naučno-obrazovnih institucija na teritoriji Centralne Evrope.
BASF Chemgeneration naučni program sastoji se od niza interaktivnih radionica hemije, a sprovodi se u 11 država Centralne Evrope sa ciljem da edukuje srednjoškolce o značaju prirodnih nauka u stvaranju održive budućnosti za čovečanstvo. Organizuju ga BASF i mreža najprestižnijih naučno-obrazovnih ustanova širom Evrope, među kojima je i Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu.
„Neka od najvažnijih pitanja današnjice tiču se upravo održive budućnosti i načini da obavljamo svakodnevne aktivnosti, ali da pritom ne štetimo prirodi. Upravo zbog toga, BASF Chemgeneration naučni program je za temu ovogodišnjih radionica odabrao cirkularnu ekonomiju. Održiva budućnost se tiče svih nas i dužnost je svih pojedinaca, grupa i čitavih sistema da je podrže”, napomenuo je Simon Franko, izvršni direktor BASF-a u Srbiji.
Franko je istakao da je BASF Chemgeneration naučni program samo jedan od načina na koji BASF pomaže stvaranje održive budućnosti: „Konstantno istražujemo inovativna rešenja za različite industrije, koristimo tehnologije koje će optimizovati potrošnju prirodnih resursa i smanjiti uticaj na životnu sredinu. Organizacija BASF Chemgeneration naučnog programa je način da i najmlađima pokažemo da su njihovi svakodnevni postupci veoma važni za budućnost naše planete, kako bi sutra izrasli u odgovorne pojedince svesne svog uticaja na prirodu.”
Govoreći o značaju ovog projekta Ivan Gržetić, dekan Hemijskog fakulteta, napomenuo je da je veoma važno učiti srednjoškolce o mogućnostima za očuvanje prirode: „Tokom interaktivnih radionica đaci su saznali kako se iskorišćeni resursi i proizvodi mogu ponovo upotrebiti, naučili su kako nove tehnologije utiču na, na primer, razgradnju plastike, te su imali jedinstvenu priliku da testiraju najnovije tehnologije u proizvodnji kompostabilnih plastičnih kese ecovio koje nam je omogućio BASF, a savladali su i proces elektrolize i način za pravljenje pravog sistema za prečišćavanje vode. Zbog toga mi je veoma drago što učestvujemo u realizaciji ovog programa, što upravo naši studenti i profesori rade sa srednjoškolcima i što zajedno sa BASF-om stvaramo održivu budućnost.”
BASF Chemgeneration naučni program sastoji se od 90-ominutnih interaktivnih radionica i organizuje se za grupe od po 20 učenika srednjih škola. Obuhvata interaktivne prezentacije i eksperimente na određenu temu, a naredne godine Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu očekuje nove srednjoškolce na radionicama. Sve informacije o naučnom programu nalaze se na obrazovnom portalu chemgeneration.com, preko koga škole mogu da prijave đake i dobiju sve neophodne informacije.