Центар за промоцију науке, у сарадњи са Агенцијом за истраживање јавног мњења МАСМИ и Филозофским факултетом у Београду, спроводи истраживање о ставовима јавности ка науци, технологији и промоцији науке. Истраживање је спроведено у марту 2012. на национално репрезентативном узорку грађана Србије.
Део истраживања односи се на испитивање доживљаја математике међу грађанима Србије и односа према коришћењу математике у свакодневном животу. Истраживањем су добијени следећи резултати:
- За највећи број грађана прве асоцијације на математику везане су за бројеве (22%), рачунање (15%), сабирање (5%) или једначине (4%). Поред тога, велики број грађана, када помисле на математику, прво помисле на школу, контролне задатке, оцене, професоре (17%). Некима помисао на математику буди лоше успомене и асоцира на нешто лоше и мучно (8%).
- Математика није омиљена међу грађанима Србије – нешто више од половине грађана саопштава да нису волели, односно, да не воле математику (испитаници који још увек иду у школу), а 28% да воле, или су волели, овај предмет у школи.
- За известан број грађана (14%) математика је била, или још увек јесте, омиљени школски предмет. Међутим, много је више оних за које је математика предмет који су најмање волели у школи (42%).
- Нешто више од једне трећине грађана се добро служи својим знањем из математике – око 33% грађана оцењује своје знање као добро, док око 34% саопштава да је задовољно својим знањем из математике. Сличан је број оних који мисле да им је знање лоше (33%) и нешто мање оних који су незадовољни својим знањем 25%.
- Већина грађана Србије је уверена да знања из математике користи свакодневно до неколико пута месечно (66%). Неки мисле да знање из математике користе ређе од једном месечно (13%). Око 20% грађана верује да никад или ређе од једном годишње користе знање из математике.