Pre nekoliko dana astronomi su pomoću svemirskog teleskopa Chandra X-ray Observatory detektovali najmlađu crnu rupu, staru samo 30 godina. Ova crna rupa se nalazi u galaksiji M100, na rastojanju od oko 50 miliona svetlosnih godina i ostatak je supernove SN1979C.
Supernove predstavljaju snažnu eksploziju zvezde velike mase i označavaju kraj njenog života. U zavisnosti od mase koja ostane nakon ekslpozije od ostatka zvezde može nastati neutronska zvezda ili crna rupa. Supernovu SN1979C otkrio je pre malo više od trideset godina astronom amater Gus Johnson, a ovo je treće važno otrkiće vezano za SN1979C. Prvo je 1979. godine otkrivena supernova, kada je eksplodirala zvezda oko 20 puta veće mase od Sunca. Godinu dana kasnije radio astronomi detektovali su jak radio izvor iz ovog objekta, koji je ukazivao na nastanak pulsara. Treće otkriće bilo je pre par dana, kada je Chandra tim objavio rezultate koji ukazuju da od ove zvezde nastaje crna rupa.
Podaci koje su prikupili Chandra, NASA-in Swift satelit, satelit XMM-Newton Evropske svemirske agencije i Nemački ROSAT ukazuju da je SN1979C jak izvor X zračenja, koje je bilo stabilno u periodu postamtranja od 1995. do 2007. godine. Zračenje sa detektovanim karakteristikama ukazuje na crnu rupu koja se “hrani” sakupljajući materijal ostataka supernove ili proždirući drugu, manju, zvezdu iz dvojnog sistema.
Dobijeni rezultati su saglasni sa postojećim teorijskim modelom crnih rupa i relativno dobro potvrđuju da astronomi upravo posmatraju nastanak jedne crne rupe, stare samo 30 godina, u našem komšiluku.
Ipak, iako svi rezultati gotovo sigurno potvrđuju nastanak crne rupe u SN1979C postoje i druge mogućnosti. Procenjena masa zvezde koja je eksplodirala nalazi se na granici one koja je potrebna za nastanak crne rupe. Postoji izvesna mogućnost da detektovano X zračenje potiče od neutronske zvezde koja izuzetno brzo rotira i emituje snažan zvezdani vetar. U ovom slučaju SN1979C bila bi najmlađa detektovana neutronska zvezda (trenutno najmlađa je pulsar Crab star oko 950 godina).
Daljim analiziranjem rezultata biće testirana i ova alternativna hipoteza, ali kako stvari trenutno stoje SN1979C je najmlađa poznata crna rupa. Više informacija možete naći u izveštaju za medije NASA’S Chandra Finds Youngest Nearby Black Hole.
Naravno, treba imati u vidu da mi sada posmatramo ovu crnu rupu kada je ona nastajala i bila stara 30 godina. Zbog velikog rastojanja, 50 miliona svetlosnih godina, “film” koji sada gledamo emitovan je pre 50 miliona godina a crna rupa je sada mnogo starija.
Milane, molim Vas,da mi odgovorite na jedno pitanje.Kako rekoste,”film” o crnoj rupi je star 50 miliona godina.Mene zanima kako se ništa nije promenilo u tom filmu, kako to da na njega ne utiču ni tamna materija ni enegija.U stvari,zanima me kako to da je svetlost ,”film”,toliko stara,da se nije nimalo “istrošila”,izvitoperila,kako to da se prenosi kroz toliki prstor i vreme bez gubitaka.Nemojte mi zameriti na neznanju,ja sam lekar, a gimnaziju sam završila pre dvadeset godina.
Tatjana
Koliko god nama delovalo da u svemiru ima zanimljivih stvari najveći deo svemira je prazan. U proseku gustina galaksije je par atoma po kubnom metru.
Fotoni koji krenuli sa udaljenog objekta ka nama gotovo bez ikakvih problema stižu do nas. Naravno, jedan deo fotona se gubi, rasejava ili apsorbuje na putu, ali veliki broj njih stiže i omogućava posmatranje. Naravno, može da se desi da fotoni naiđu na neki objekat ili maglinu i onda ne mogu da prođu dalje, ali to se retko dešava.
Tamna materija utiče na kretanje fotona gravitacionim delovanjem, kao i bilo koje drugo masivno telo, i može dovesti do zakrivljenja putanje što ima za posledicu da objekat možda i nije baš tamo gde ga vidimo.
Tamna energija je posebna tema, ali jednostavno može se reći da ona ne interaguje sa na standardan način i u ovom ovakvim slučajevima može se zanemariti.
Evo po cenu da ispadnem glup u drustvu, kako je moguce da neku pojavu udaljenu 50 miliona SG posmatramo iako je nastala tek pre 30 godina? Kako su radio astronomi uspeli da pokupe radio signale supernove koja je toliko udaljena tako brzo?
Hajde ponovo, ali pažljivo, pročitaj ceo tekst i naćićeš odgovor na to pitanje.
Interesantno mi je i zapelo mi je za oko starost “crne rupe” od 30 godina uistinu je intresantno vidjeti tako mlad objekat na udaljenosti od preko 50 miliona svjetlosnih godina čak mi to po mojim skromnim znanjima izgleda apsurdno. Pozdrav. Franjo Mihaljević
pa eksplozija supernove je detektovana pre 30 god, sto govori sama oznaka zvezde. pretpostavljajuci da je vreme formiranja crne rupe od ostatka supernove izrazito kratko, nekoliko delova sekunde… eto i odgovora… @Xpirit